Atatürk Almanya’ya yollamıştı! Depremin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı’nı o buldu!

İhsan Ketin (10 Nisan 1914, Kayseri – 16 Aralık 1995, İstanbul), Türk jeolog. Türkiye’de “Jeolojinin Babası” diye anılan jeoloji profesörü İhsan Ketin, yurt dışında 1948 yılında Kuzey Anadolu Fay Sınırı’nın gerçek yapısını ortaya koymasıyla tanınmaktadır. Atatürk Almanya’ya yollamıştı! Zelzelenin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı’nı o buldu!

DEPREMİN VE JEOLOJİNİN BABASI İHSAN KETİN KİMDİR?

1914’te Kayseri’de doğan İhsan Ketin, ortaokulu ve liseyi Kayseri’de yatılı-burslu olarak okudu. Sonrasında Atatürk’ün gelişim için başlattığı yurt dışı bursu için müracaatta bulunan Ketin, bursu kazanıp 1932 yılında Almanya’ya gitti. İki yıllık lisan eğitiminden sonra 1934’te Berlin Üniversitesinde jeoloji eğitimi almaya başlayan Ketin, Berlin’deki siyasal karmaşa ve hocalarının ortasındaki uyuşmazlıklar yüzünden Bonn Üniversitesine geçti. Ünlü jeolog Hans Cloos’un yanında çalışmalarına devam eden Ketin, 1938 yılında doktora tezini tamamladı ve Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Enstitüsünde yardımcı doçent doktor olarak göreve başlayan Ketin, o sırada 24 yaşındaydı ve ülkenin doktora yapmış birinci jeoloğuydu.

Ülkemizde Jeolojinin Babası olarak bilinen İhsan Ketin, ortaokul ve lise tahsilini Kayseri’de tamamlamış, akabinde Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu yurt dışı eğitim bursuna başvurarak elde ettiği muvaffakiyet sayesinde eğitim için Almanya’ya gitmiştir.

KUZEY ANADOLU FAYI’NI O BULDU!

İhsan Ketin’in doğduğu yıllar, Osmanlı İmparatorluğu’nun düşüşte olduğu ve Birinci Dünya Savaşı’nın (1914) yaşandığı periyoda denk düşmektedir. Şimdi Almanya’da almış olduğu iki yıllık lisan eğitiminin akabinde 1934 yılında Berlin Üniversitesi’nde Jeoloji eğitimi almaya başlamıştır.

Jeoloji bilimine katkıları sebebiyle dünyaca isminden kelam edilen başarılı jeolog İhsan Ketin, ”Kuzey Anadolu Fayı‘nın gerçek yapısını ortaya koyan bilim insanı” olarak da bilinmektedir. 1932 yılında Almanya’ya gittiği müddette Berlin’de siyasal karmaşa meydana gelmesi ve eğitimde randımanın yetersizliği sebebiyle Bonn Üniversitesi’ne geçmiş ve ünlü jeolog Hans Cloos’un yanında çalışmalarına devam etmiştir.

Burada yaptığı çalışmaların akabinde ise 1938 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’ye döndüğü sıralarda İstanbul Üniversitesi Jeoloji kısmında asistan doktor olarak göreve başlamış ve Türkiye’nin doktora yapmış ikinci jeoloğu olarak hafızalara kazınmıştır.

İhsan Ketin Türkiye’ye dönüşünün birinci yılında yaşanan 13 Mart 1992 Erzincan Depremi’nde 33.000 kişinin vefatına şahit olmuş ve bölgeye giderek çalışmalara başlamıştır. Erzincan’da meydana gelen sarsıntıyla birlikte birçok zelzelesi de ele alan Ketin, yaklaşık olarak 10 yıl sürdürdüğü çalışmalarını 1948 yılında “Anadolu Bloku” ismi altında yayınlamıştır.

Depremler sonucunda ele aldığı ve jeoloji ismine birçok bilginin bulunduğu bu çalışma sayesinde Gustav Steinmann Madalyası’na layık görülmüştür.
Türkiye’de çağdaş jeolojinin kurucusu İhsan Ketin, hayattaki gayesini “Milletin ve devletin dayanağıyla aldığı yurt dışı eğitiminin hakkını ödemek” olarak açıklıyordu. Yurt dışında aldığı birçok mükafata karşın Türkiye’de beklediği saygıyı göremeyen İhsan Ketin, 17 Ağustos Gölcük zelzelesiyle lakin Türkiye’de gündem olabildi.
İhsan Ketin ömrünün 55 yılını tabiatta, dağlarda, yağmur çamur demeden yerde geçirdi ve yazdığı makaleler yabancı jeologlara tez konusu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir