Batı ittifakında derin çatlak! Ukrayna için ‘İsrail’ modeli

11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleştirilecek NATO tepesi dünyanın bir numaralı gündem hususu olmuş durumda.

Kritik doruğun öne kıymetli başlıklarından biri 1 yılı aşkın müddettir devam eden Ukrayna savaşı olacak.

NATO ÜYELİĞİNE KAPIYI KAPATTI, DESTEK SÖZÜ VERDİ

ABD Başkanı Joe Biden, NATO doruğu öncesi yaptığı açıklamada Ukrayna’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasa da Kiev idaresine takviye garantisi verdi.

Savaşın ortasındaki Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda birlik içinde fikir birliği olduğunu sanmadığını belirten Biden ” Savaş devam ediyorsa, o vakit hepimiz savaşın içindeyiz. Durum buysa, Rusya ile savaştayız.” dedi.

UKRAYNA İÇİN ‘İSRAİL’ MODELİ

ABD’nin Ukrayna’da güvenliği sağlamak için İsrail’e sunduklarına emsal bir muhafaza sağlamaya hazır olduğunu vurgulayan Biden NATO üyeliğinin lakin ateşkes ve barış muahedesi halinde mümkün olabileceğini vurguladı.

ABD liderinin Ukrayna için önerdiği İsrail modeli bugün Batı medyasında dikkat çekti. Alman basını hususa ait tahlillerinde yardımın kapsamını ele aldı.

ALMAN BASINI: ABD YENİ BİR TEST İLE KARŞI KARŞIYA

ABD’nin İsrail’e her yıl yaklaşık 3,8 milyar dolar dayanak sağladığını ve bunun bunun kıymetli bir kısmının savunma alanına harcandığına dikkat çeken Handelsblatt gazetesi Biden idaresinin Ukrayna savaşı konusunda beklenen atılımı şimdiye kadar yapamadığını belirtti.

Gazeteye nazaran Ukrayna savaşı bitiş çizgisinden çok uzakta ve ABD’nin liderlik rolü yeni bir test ile karşı karşıya…

Biden’ın açıklaması, Vilnius doruğunda ülkenin NATO üyeliğine dair somut adımlar bekleyen Ukrayna’da hayal kırıklığına neden oldu.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI VE SİBER DESTEK

Tagesspiegel gazetesi ise NATO dışı Ukrayna’yı müdafaa senaryosunun neleri kapsadığını ele aldı. Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan mevzuya ait açıklamasına dikkat çeken gazete ABD’nin Ukrayna’ya sunduğu askeri takviyelerin yanı sıra yeni periyotta istihbarat paylaşımı ve siber takviye sağlamaya hazır olduğunu yazdı.

ABD’li yayın kuruluşu CNN mevzuya ait analizindem’Ukrayna’nın NATO’ya katılıp katılmadığına karar vermek, Avrupa’nın en değerli güvenlik sorularından biri ‘ sözünü kullandı ve Ukrayna’nın NATO üyeliğinin Rusya ile direkt çatışma riskini artırabileceği için Biden idaresinin temkinli davrandığını öne sürdü.

BATI İTTİFAKINDA DERİN ÇATLAKLAR

İngiliz basını ise Batı ittifakında derin çatlaklar olduğunu sav ediyor…

Bugün İngiliz gazetelerinde yer alan haberlere nazaran, Almanya, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını istemiyor, Batılı ittifaklarının kimileri ise ABD’nin misket bombası kararından rahatsız. 

Telegraph gazetesi ise tüm fikir ayrılıklarına karşın Avrupa’nın Biden’a bağımlı olduğunu belirtiyor. Bugün yayınlanan “İşe yaramaz Avrupa’nın Ukrayna’yı savunmak için Biden’a muhtaçlığı var” başlıklı tahlilde ABD dayanağı kesmesi durumunda Avrupa’nın Rusya’yı tek başına denetim altına alamayacağı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir