Derin devlet kavgası.. Sırrı Sakık’tan Kılıçdaroğlu’na Babala yanıtı

Yeşil Sol Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecinde Babala’da kendisi için sarf ettiği kelamlara cevap verdi. Sakık, Kılıçdaroğlu’na tezini ispatlaması davetinde bulundu.

‘İDDİANANIZA BİRKAÇ NOT EKLEMEK İSTERİM’

Sakık Twitter üzerinden Kılıçdaroğlu’na savaş açarak “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ikinci tur seçimleri öncesinde şahsıma yönelik ağır ithamlarda bulundunuz. Ben sürecin hassasiyetinden ve halkın umudundan ötürü seçim sonucunu beklemeyi tercih ettim. İktidarı “onun diliyle” yeneceğim, milliyetçilere hoş gözükeceğim derken bize kalan sizin gerçeklikle alakası olmayan iftira lisanınız oldu. Açık davetimize, onlarca yıllık parlamento mesaimize karşın sözlerinizi düzeltme nezaketinizde bile bulunmadınız. Kemal Bey, bana yönelik özel savaş medyasının lisanını kullanırken ben Ağrı köylerinde ikinci çeşit için seçim çalışmalarındaydım ve birebir süreçte bana verilen 5 yıl 10 ay ceza haberini de almıştım.” dedi.

Sakık kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şimdi sizin savınıza birkaç not eklemek isterim. Evet ben derin devleti çok düzgün bilirim, eski tanışırız. Siz 1990’lı yıllarda SSK bürokratıyken bizim köylerimiz yakılmış, arkadaşlarımız, halkımız katledilmişti. Asit kuyularında, toplu mezarlarda yakınlarımızı teşhis ediyorduk. Sizin hiçbir risk almadığınız yıllarda ben abimin kanını kaldırımdan silmeye çalışıyordum, DGM’de idamla yargılanıyordum. Dilerim size “derinden” bilgiler getiren “dürüst ve namuslu bürokratlar” bu bilgileri de getirmiştir. Artık size düşen “dürüst ve namuslu bir siyasi lider” olarak bana yönelik iftiralarınız ispatlamaktır. İkinci çeşit öncesi muhattabınız ve rakibinize yaptığınız şu çağrıyı da iliştiriyorum. Sizden bu nahoş iddialarınızla ilgili görüntü, kayıt, ses, evrak yahut her ne varsa sunmanızı bekliyorum. Aksi taktirde mahkemede müfteri olarak hesabını vereceksiniz.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

Oğuzhan Uğur’un Babala TV’de sunduğu Konular Açık Mikrofon programında, Yeşil Sol Parti’den Ağrı Milletvekili seçilen Sırrı Sakık’ın “Kemal Kılıçdaroğlu ve ortakları bizim sayemizde Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı bakan vekil olacaklar. Biz geldiğimizde Abdullah Öcalan ve tutuklu PKK’lılar genel afla özgür kalacak.” şeklindeki sözleri CHP önderi ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na soruldu.

Kemal Kılıçdaroğlu programda bu soruya, “Sırrı Sakık bize hangi takviyesi verecek, nasıl dayanak verecek. Biz devletin derinliklerinde nelerin döndüğünü, kimlerin kimlere hizmet ettiğini, hangi münasebetlerle konuştuğunu biliriz. Bu ülkede hala ülkesini seven namuslu bürokratlar var. Onlar bize bilgileri getirirler. Kimin ne olduğunu biz çok uygun biliriz.” dedi.

Sosyal medyada tartışma başladı.

Bazı Twitter kullanıcıları, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sırrı Sakık’ı değil, onun terör örgütü PKK üyesi olan kardeşi Şemdin Sakık’ı kastettiğini öne sürdü.

ODATV YAZMIŞTI

HDP ve Yeşil Sol partili Sırrı Sakık, nisan ayında ortaya şöyle bir tez attı: “Kılıçdaroğlu kapalı kapılar ardında verdiği sözleri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Öcalan dahil cezaevindeki tüm arkadaşlarımız için genel af çıkarılacak ve yurtdışında olanlar geri dönecek.”

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında Sırrı Sakık’ın açtığı ortayı kullandı ve şu sözleri söyledi: ““Ne kadar cesurane ‘Bunları çıkartacağız’ diyor. Bu ülkenin yargısı bu türlü bir cezayı verdi. Apo’yla ilgili kararı yargı verdi. Kılıçdaroğlu hangi yürekle bunu konuşabiliyor. Bunlar ortadayken bizim bu tartışmaları yapmamıza gerek var mıydı?”

Fakat Sırrı Sakık’ın kritik devirlerde HDP’yi ve muhalefeti güç durumda bırakan açıklamaları yeni değil.

Daha evvel de kelam konusu benzeri açıklamalar yapan Sakık için Sabah Gazetesi müellifi gazeteci Ferhat Ünlü, “MİT Efsanesi / İstihbaratın Gayriresmi Tarihi” kitabında Sırrı Sakık’ın MİT’e rapor verdiğini Odatv’ye anlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir