Fahiş kira artışına hapis cezası geliyor

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konutlarda kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz’da sona erecek olan düzenlemeyi uzatacaklarını duyurmuştu.

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni kira düzenlemesine nazaran Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız çıkar sağlayanlara bir ila üç yıl ortasında mahpus cezası verilmesi planlanıyor. Çalışmaya nazaran ayrıyeten alım, satım, tüketim mallarının fiyatlarında fahiş artış yapanlar da birebir formda ceza alacak. Kelam konusu kararla iki yılın üzerinde mahpus cezası getirilmesi planlandığı için fahiş kira artışı zanlıları da tutuklu yargılanabilecek.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu ve Ebru Karatosun’un haberine nazaran; hükümet, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na eklenen süreksiz 1. unsur ile “11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında bir yıldan uzun müddetli tüm konut kirası kontratlarında Kira bedeline ait muahedeler, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini aşamaz” biçiminde düzenleme yapmıştı. Buna nazaran kira artışını TÜFE yerine yüzde 25 ile sınırlayan yasanın mühleti 1 Temmuz’da sona erecekti. Hükümet kiralardaki fahiş artış nedeniyle yüzde 25 sonunu bir yıl daha uzatmayı içeren alternatif üzerinde çalışıyor. Bunun yanında daha evvelki düzenleme beş yılın üzerindeki kira kontratlarını kapsamıyordu. Alternatifli çalışmada beş yılı geçen kira kontratları için de yüzde 25’lik artış sınır düşünülüyor.

AK Parti kurmayları üzerinde çalışılan yeni düzenlemeyi şöyle anlattılar:

“Kanunla yüzde 25 kira artış hududunu bir yıl periyodik yapmıştık. O mühlet bitiyor. Zelzele bölgesinde yalnızca kararname çıkartılabilir lakin başka bölgelerde olmaz. Bu düzenlemeye en çok esnaflar itiraz etmişti. Artık onlar da eklenebilir. Yüzde 25’le artış yine çıkacak kanunla düzenlenir bunun için de bir tarih belirlenir. Bir de yaptığımız düzenleme beş yılı geçmiş kontratlarda uygulanmıyordu, o da tartışmalara neden olmuştu. O da eklenebilir.”

BİR YILDAN ÜÇ YILA KADAR MAHPUSLA DAVA AÇILABİLECEK

Hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemeye nazaran, “fahiş kira artışına sebebiyet verenler yahut kiraları piyasa ortalaması ve şartlarının üzerinde taammüden fahiş formda artıranlara” yönelik TCK’da düzenleme yapılacak. Bu kapsamda, fahiş kira artışı zanlılarına bir yıldan üç yıla kadar mahpusla soruşturma ve dava açılabilecek. İki yıla kadar olan hatalarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler.

ARTIŞA TAVAN FORMÜLÜ

Meclis seçimler nedeniyle orta vermeden önce, Adalet Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı kıymetli bir araştırma üzerinde çalışıyordu. Edinilen bilgilere nazaran; bakanlık yetkilileri, Türkiye geneli bölgesel manada geçmiş yıllardan bugüne kadar ortalama ne kadar kira artışı yaşandığıyla ilgili bölgesel bir araştırma yapıyordu. Bu kapsamda, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı bir formül de bu yapılan araştırma sonucunda bölgesel artırım oranları dikkate alınarak, ortalama bir artırım oranının belirlenmesi planlanıyor. Yani, Ege Bölgesi’ndeki artırım oranı yüzde 30 ise o bölgede kira artışı yüzde 30’u geçemeyecek. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir