İsrail medyasından dikkat çeken analiz: Yeni kriz iddiası

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Jerusalem Post, 2023’te Türkiye ile İsrail ortasındaki bağın nasıl evrileceğiyle ilgili dikkat alımlı bir tahlil yayınladı. Seth Frantzman imzalı makalede, “İsrail-Türkiye münasebetleri İsrail’in yeni hükümetinin odağında olacak” başlığı kullanılırken, “Büyükelçiler karşılanmışken Ankara’nın apansız kriz yaratması garip kaçabilir” yorumu yapıldı.

İki ülke ortasındaki bağlantıların son yıllarda koptuğunu lakin son periyotta bağlantıların olağanlaşma yoluna girdiğinin hatırlatıldığı tahlilde kısa bir müddet evvel kurulan İsrail’in yeni hükümetinin en değerli gündem unsurlarından birinin Türkiye ile bağlantılar olacağı yorumu yapıldı.

“ZATEN ŞU AN YUNANİSTAN’LA KRİZ VAR”Yeniden başbakan olarak misyon alan Binyamin Netanyahu’nun Ankara’nın ataklarına aşina olduğu belirtilirken, “Netanyahu tekrar gücü eline alınca, Ankara’nın bekleyip-görelim taktiğini mi kullanacağı bilinmiyor. Türkiye’de seçimlere hazırlık var ve İsrail’le sıkıntıları tekrar gündeme getirmek ülkede onlara yardımcı olabilir. Öbür taraftan Avrupa’da öteki ülkelerle sorunlar var ve Rusya ile Suriye rejimiyle olağanlaşma üzerine çalışıyor. Birebir anda hepsini yapamayabilir. Ankara aslında şu an Yunanistan ile kriz içinde” yorumu yapıldı.

Makalenin son kısmında ise, “Ankara’nın bir anda bir kriz yaratması garip olurdu. Lakin Erdoğan, Yunanistan’a da dediği üzere ‘bir gece birdenbire gelebiliriz’ diyebilir. Bu telaffuz Türkiye’de dış siyasetin nasıl ilerlediğini gösteriyor. Ankara bir gece ansızın İsrail ile yeni bir kriz yaratma kararı alabilir. Bu durumda da Netanyahu nasıl karşılık vereceğini muhakeme etmeli” sözü yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir