Prof. Dr. Naci Görür’den İstanbul depremi için yeni uyarı! 7 maddede alınması gereken önlemleri sıraladı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 vilayette büyük yıkıma yol açan sarsıntıların akabinde gözler 7’den büyük bir sarsıntının beklendiği İstanbul’a çevrildi. Kahramanmaraş sarsıntısını evvelden bilen Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, toplumsal medyadan yeni bir paylaşım yaptı.

7 İHTAR YAPTI

Yetkililerin duyması için uzun bir paylaşım yapan Görür, İstanbul’un zelzeleye hazırlanması için ihtar yaptı. 7 unsur sıralayan Görür, hem sitem etti hem de alınması gereken tedbirleri anlattı.

Görür paylaşımında şunları söyledi:

“Arkadaşlar biraz uzun mühletle tweetler atacağım. Bu tweetler şayet dinlerlerse yönetimci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam tahminen okurlar diyorum. Bizim o denli müracaat kurullarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs üzere vitrine koyuyorlar.

İSTANBUL’UN SARSINTIYA HAZIRLANMASI

1-İstanbul ve yakın etrafındaki birden fazla sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik düzenekleri geliştirilmelidir.

2-İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu’ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.

3-İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.

4-İstanbul’da altyapı ve yapı stoku süratle elden geçirilmeli ve sarsıntı dirençli yapılmalıdır.

5-Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.

6-Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan şahsen ve süratle devlet eliyle geçekleştirilmelidir.

7- Deprem dirençsiz binalar şahsen devlet tarafından dirençli hale getirilmeli yahut yıkılıp yine yapılmalıdır. Şayet vatandaş da işin içine sokulacaksa, uzun vadeli ucuz kredi verilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir