Vatandaştan sel tepkisi: Yüzde 70 oy veriyoruz, Şanlıurfa artık değişsin

Sel felaketinde 13 yurttaşın hayatını yitirdiği Şanlıurfa’da Abide köprülü kavşak geçidinde arama kurtarma çalışmaları sırasında konuşan yurttaş Fatih Ertürk, “Böyle ülke mi yönetilir, bu türlü memleket mi yönetilir? AFAD, 3 gündür ileti atıyor; ‘Afet geliyor, sağanak yağmur geliyor.’ Yolu trafiğe kapat. Su dolmuş, bir tane kepçeyle, iki tane su çekiciyle sabahtan beri bu suyu boşaltmaya çalışıyorlar. Yazık bu beşerler. Su akar yolunu bulmuyor canlar gidiyor. Bu türlü ülke yönetilmez. Urfa, yüzde 70 AKP’ye oy veriyoruz hani nerde? İnsan canı bu kadar mı ucuz? Kâfi artık Urfa değişsin. Bıktık. Tesadüfen yaşıyoruz” diye reaksiyon gösterdi.

Şanlıurfa, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde artık de sel felaketi yaşadı. Evvelki gün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış kentte birçok bölgede su baskınlara, taşkınlara neden oldu. Yaşanan sel nedeniyle Şanlıurfa’da 13, Adıyaman’da 2 kişi ömrünü yitirdi. Sağanak Diyarbakır, Mardin ve Kahramanmaraş üzere kentlerde de tesirli oldu.

Şanlıurfa’da selin tesirli olduğu bölgelerden birisi de Abide köprülü kavşak geçidi oldu. Yağış sırasında alt geçit suyun tesiri ile balçıkla tıkandı ve birçok yurttaş mahsur kaldı. Gece boyunca kavşakta arama kurtarma çalışmaları devam etti. Yakınlarının selde olduğu telaşı duyan yurttaşlar arama kurtarma çalışmaları takip ederek gelecek haberleri bekledi.

Urfa’da sel felaketi sonrası yaşanan ölümlere reaksiyon gösteren Fatih Ertürk, bu durumun ‘kader’ olarak açıklanamayacağını söyledi. Ertürk, şunları söyledi:

“URFA, YÜZDE 70 AKP’YE OY VERİYORUZ HANİ NEREDE? TESADÜFEN YAŞIYORUZ”

“Ne oldu ne bitti? Her şey göz önünde. Bu türlü ülke mi yönetilir, bu türlü memleket mi yönetilir? AFAD, 3 gündür ileti atıyor; ‘Afet geliyor, sağanak yağmur geliyor.’ Yolu trafiğe kapat. Su dolmuş, bir tane kepçeyle, iki tane su çekiciyle sabahtan beri bu suyu boşaltmaya çalışıyorlar. Yazık bu insanlara. Su akar yolunu bulmuyor canlar gidiyor. Bu türlü ülke yönetilmez, bu türlü memleket yönetilmez. Urfa, yüzde 70 AKP’ye oy veriyoruz hani nerde? İnsan canı bu kadar mı ucuz? Kâfi artık Urfa değişsin. Bıktık. Tesadüfen yaşıyoruz. Büyükşehir belediye başkanı yapamıyor ki bilmiyor ki adamda cürüm yok onu başımıza getirenler hatalı. Baht deyip geçeceğiz, baş sıhhati diyeceğiz, yok o denli baht. Avrupa ülkelerinde bu türlü baht diye bir şey yok, tedbir alacaksın geleceği belli”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir