Muharrem İnce: Yargı, siyasete yol çiziyor

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay mahpus cezasına ait olarak, “Yargı, siyaseti dizayn ediyor. Yargı, siyasete yol çiziyor. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Memleket Partisi Genel Lideri İnce, bir dizi ziyaret için Uşak’a geldi. İnce, tarihi Ulu Camii’nde kıldığı cuma namazı çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay mahpus cezasıyla ilgili değerlendirme yapan İnce, “Türkiye’nin bir numaralı sorunu, yargı. Bütün problemler buna bağlıdır. Doların 19 TL olması, gençlerin işsiz olması, ekonomimizin kırılgan olması; bütün bunların bir numaralı sebebi yargıdır. Bağımsız, tarafsız, adil, süratli, faal bir yargı tertibi kurmadan Türkiye’de refah, huzur mümkün değildir. Yaşadığımız olaylara bakın. Yargı, siyaseti dizayn ediyor. Yargı, siyasete yol çiziyor. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“Bu, oturup ağlanacak bir durumdur”

Yargı yoluyla siyasi infazların gerçekleştiğini söyleyen İnce, “Bu, gülünecek, sevinilecek bir durum değildir. Bu, oturup ağlanacak bir durumdur. Memleket Partisi olarak Sayın Ekrem İmamoğlu’na verilen siyasi yasağı kabul etmiyoruz. Bu karar kime verilirse verilsin yanlışsız bulmuyoruz. Biz bireylerin değil demokrasinin peşindeyiz. Bu ülkenin özgür, keyifli, refah içinde olmasını istiyoruz. Geçmişte Tayyip Erdoğan’a verilen kararı kabul etmediğimiz üzere Ekrem İmamoğlu’na verilen kararı da kabul etmiyoruz. Benim de Uşak’ta yargılandığım bir dava var. Birebir siyaset yasağı bana da isteniyor. Ben de kabul etmiyorum. 85 milyonun, hepimizin düşünmesi gereken bir husus daha var. Yargının bu hali içler acısıdır” diye konuştu. 

Muharrem İnce ve beraberindeki partililer, basın açıklamasının akabinde İsmetpaşa Caddesi’nde esnaf ziyaretinde bulundu. İnce, ziyaretleri sonrası kentten ayrıldı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir